Objednávky expedujeme 1x týdně ;)

Registrační značky na přání ve zkratce

Povinné znaky na registrační značce (SPZ) musí být v rozložení 3+5. Značka musí obsahovat minimálně jedno číslo. Nepovolené písmena (nejsou v zákoně) jsou G, CH, O, Q a W. Náhradou lze písmeno O nahradit číslem 0 a také písmeno CH nahradit složením písmen C a H.

Cena za jednu tabulku je 5 000,- Kč, tzn. na osobní auto stojí 10 000,- Kč. Formát značek si můžete zvolit libovolný, dle stávajících typů a atypů . Při požádání je nutné mít na úřadě s sebou TP od vozidla.


Rezervace značky na přání

Je možnost také si vybranou variantu rezervovat po dobu 3 měsíců za částku 500,- Kč (toto je možné bez TP vozidla, pouze na jméno a adresu majitele).


Prodej/výměna vozu se značkou na přání 

Značka je vedena na majitele, nikoliv na auto. Tzn. lze značku prodat novému majiteli s vozem nebo prodáte pouze vůz a při přeregistraci na nového majitele mu bude přidělena nová registrační značka. Vaši značku na přání převedete na nový vůz nebo po dobu třech měsíců je možné ji odevzdat do depozitu. Po 3 měsících značka propadá úřadu a vy přicházíte o vloženou částku.


Výroba duplikátu značky (libovolné)

Poškozenou značku na přání lze za částku 650,- si nechat vyměnit za novou, ale při vyřízení nové značky musíte odevzdat původní tabulku, což má za následek, že s vozidlem po dobu řízení správního úkonu nemůžete jezdit. Tohle bylo opět trochu nedomyšlené.


Značka na cyklonosič apod.

Stejně jako lze získat duplikát Vaší značky, je možné si nechat vyrobit tzv. tabulku s registrační značkou na nosič kola nebo "boudu na lyže" za autobus, která stojí rovněž 650,- . K vydání je třeba TP+ORV a žádost a do 15 dnů Vám bude vydána tabulka s registrační značkou, která má v místě známek na známky TK+ME dvě hvězdičky pod sebou. Tuto tabulku lze vydat pouze jednou pro konkrétní registrační značku.


Ztráta registrační značky (SPZ) - DŮLEŽITÉ

Pokud značku ztratíte nebo Vám bude odcizena (i jedna ze dvou tabulek) přicházíte o značky na přání a také vaše osobitý text či číselná kombinace je jednou pro vždy vyřazena pro další možnost použití.

Zdroj: Registrační značky na přání (Facebook)

 

Od kdy si budu moci zažádat o registrační značku na přání?

Žádat o značky na přání je podle novely zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, možné od 1. ledna 2016. Faktická první možnost pro osobní podání žádosti však bude až 4. ledna, tedy první pracovní den v novém roce. Tímto dnem se také žádosti začnou vyřizovat.


Jak mohu žádost podat?

Žádosti přijme příslušný úřad obce s rozšířenou působností v místě registrace vozidla. Na žádost je nutné uvést údaje o své osobě a navrhované znění značky na přání. V případě přidělení navrhovaného znění a po zaplacení poplatku dostane zájemce značku do 15 dnů. Formy podání žádosti upravuje správní řád, kromě osobní návštěvy úřadu je tedy možné ji podat například i písemně poštou či prostřednictvím datové schránky.


Co musí žádost obsahovat?
 

Z žádosti musí být patrné, kdo ji podává, čeho se týká a co navrhuje. Fyzická osoba tak uvede na žádost své jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu. Právnická osoba potom uvede svůj název nebo obchodní firmu, identifikační číslo osob a adresu sídla. Žádost musí dále obsahovat znění požadované značky na přání.

Jaký je poplatek?

Poplatek je 5 000 Kč za jednu tabulku. V případě motorek či mopedů je tedy tato částka konečná, u osobních automobilů se platí dvojnásobek, tedy 10 000 Kč za dvě registrační značky.

Mohu si požadované znění značky na přání nějak rezervovat?

Ano, v takovém případě je nutné se obrátit na příslušný úřad obce s rozšířenou působností v místě bydliště nebo sídla firmy (respektive v místě budoucí registrace vozidla) a úřad požadované znění značky na přání po jejím schválení rezervuje na dobu tří měsíců. V tomto období nesmí být vydána značka ve stejném znění žádnému jinému žadateli.

V jednom okamžiku lze mít pouze jednu rezervaci na fyzickou nebo právnickou osobu. Stejný postup je i v případě, že zájemce v okamžiku podání žádosti o značku na přání nevlastní žádné vozidlo nebo vlastní vozidlo, které ještě nebylo zaregistrováno.

Jaká jsou omezení z hlediska znění značky na přání?

Obecně platí, že na značku na přání je možné dát kombinaci čísel a velkých písmen (pouze arabská čísla a latinka bez diakritiky, s výjimkou písmen G, CH, O, Q a W - z důvodu snadné zaměnitelnosti těchto písmen). Značka také musí obsahovat minimálně jedno číslo, nesmí být tedy pouze z písmen.

Na značku na přání také nebude možné dát slova, která jsou hanlivá, podněcují k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel, speciální znaky (- * / ? ! § a podobně) nebo zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru, krajských úřadů a tak dále (například zkratky využívané ve veřejné správě - PČR, HZS, MDCR a podobné).

Úřady obcí s rozšířenou působností obdržely doporučující instrukce a obecná kritéria, podle kterých budou při schvalování navrhovaných znění značek postupovat. Konečné posouzení a schválení textu značky na přání bude na rozhodnutí příslušného úřadu. Registr vozidel zároveň pohlídá, aby nebyly vydány dvě totožné značky na přání.

Jaký počet znaků musí značka mít?

V případě auta je značka složená z osmi znaků, pro motocykly je dostupných sedm znaků a v případě mopedu se zájemci musí vejít do znaků pěti. Vizualizaci značek pro jednotlivá vozidla zobrazuje článková fotografie.

Je značka přenositelná?

Ano, značka je přenositelná a lze ji tak použít na další automobil, motocykl či moped jejího držitele. Vždy ale pouze na jedno vozidlo. Značka je vázána na konkrétního člověka, nelze ji tedy například prodat někomu dalšímu.

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR